elections in (1200 × 675px) (1)

The election results are in for Ryedale's division for North Yorkshire County Council.

Councillors elected to North Yorkshire County Council will serve for its final ten months until 31 March 2023. They will then be the voice of the public for the first four years of the new over-arching single authority - North Yorkshire Council, which launches on 1 April 2023. 

Find out full details here. 

Stacey Burlet, Deputy Returning Officer for North Yorkshire County Council and Chief Executive of Ryedale District Council said: “This is a defining moment for North Yorkshire as the public has decided the political make-up of a new unitary authority - North Yorkshire Council that will be launched in the spring of next year.

“Our Officers at Ryedale District Council have done an amazing job working on these elections. I’d like to thank everyone involved for going above and beyond as always. Our teams continue to do what’s right for Ryedale, delivering the key services our communities rely on. Our focus now is to continue with business as usual and to do what is needed to form the new unitary council.”

Overall, the turnout for Ryedale was 36.74%.

The Ryedale results are as follows:

Amotherby and Ampleforth

Jim Bailey – The Conservative Party - 914
Steven Paul Mason - Liberal Democrat - 946 - elected

1870 ballot, 4269 electorate, 43.8% turnout. 


Helmsley and Sinnington

Val Arnold – Independent - 371
Barbara Jane Hickman – Green Party - 186
George Jabbour – The Conservative Party - 1084 - elected
Simon Noel Roy Thackray – Independent - 189
Mary Alexandra Young – Liberal Democrat - 159

1998 ballot, 4169 electorate, 47.93% turnout. 

 


Kirkbymoorside and Dales

Alasdair Ian Clark – The Liberal Party - 221
Janet Frank – Independent - 409
Richard George McLane – The Green Party - 549
Tony Riby – Independent - 195
Jill Louise Wells – Labour Party - 254
Greg White – The Conservative Party - 724 - elected

2362 ballot, 5246 electorate, 45.02% turnout.

 

Pickering

Joy Andrews – The Liberal Party - 804 - elected
Alan Philip Avery – Labour Party - 248
Paul Littlewood – The Conservative Party - 756
George William Mueller-Waite – Yorkshire Party - 50
Edward Whittle – The Green Party - 187

2050 ballot, 5932 electorate, 34.56% turnout.


Sheriff Hutton and Derwent
Ian Conlan – The Green Party - 599
Claire Docwra – The Conservative Party - 723
Caroline Grant Goodrick – Independent - 730

2071 ballot, 5513 electorate, 37.57% turnout.


Norton

Keane Charles Duncan – The Conservative Party - 1416 - elected. 
Di Keal – Liberal Democrat - 819. 

2246 ballot, 5993 electorate, 37.48% turnout.


Malton

Lindsay Marie Burr – Independent - 765 - elected
Samson Musyoka Kitula Muteke – Labour Party - 270
Fabia Celestine Tate – The Conservative Party - 432

1483 ballot, 4807 electorate, 30.85% turnout. 


Thornton Dale and Wolds

Josie Downs – The Green Party - 324
Mick Johnstone – Labour and Co-operative Party - 242
Janet Elaine Sanderson – The Conservative Party - 1126 - elected
Clive Miller Wass – The Liberal Party - 444

2152 ballot, 5794 electorate, 37.14% turnout. 

Find out who has been elected to Parish and Town Councils here